W dnia 24-25 kwietnia 2024r. odbyła się zorganizowana przez Ubojnię Rytel konferencja, której tematem przewodnim był „Rozwój produkcji prosiąt w Polsce – szanse i wyzwania. Aspekty finansowe i weterynaryjne”. Było to kolejne wydarzenie zorganizowane dla naszych kontrahentów. W ten sposób budujemy tradycję dzielenia się wiedzą, która poprzez praktykę przyniesie wymierne korzyści dla obu stron.
Wydarzenie zorganizowane przez Ubojnię Rytel w ubiegłym roku przyniosło pozytywny oddźwięk, napędzeni tą energią sięgamy po nowe możliwości. Tym razem chcieliśmy uhonorować naszych dostawców – największych w Polsce hodowców trzody chlewnej. Nie możemy pozostać bierni na zmiany, które zachodzą na rynku krajowym i europejskim, dlatego poruszyliśmy tak ważny temat. Rośnie import prosiąt z Danii, a spada pogłowie trzody i macior w Polsce. W interesie nas wszystkich jest zmiana tego trendu.
Pierwszego dnia wydarzenia zaprosiliśmy naszych gości do siedziby firmy w Podgórzu. Chcieliśmy, aby poczuli prawdziwą rodzinną atmosferę firmy, poznali naszych pracowników oraz obejrzeli jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie. Dzień zakończyliśmy uroczystą kolacją, podczas której niespodzianką dla naszych gości było LIVE COOKING z Jakubem Kuroniem. Kucharz przygotował z rodzinnego przepisu polędwiczkę wieprzową nadziewaną masłem ziołowym w towarzystwie puree z dyni piżmowej oraz podpieczonych buraków vinegret.
Drugiego dnia odbył się blok wykładów, który poprowadzili cenieni specjaliści w dziedzinie produkcji trzody chlewnej:
- Produkcja trzody chlewnej w Polsce i Europie- stan bieżący i perspektywy.
- Artur Markowski- Chief Expert- Business Banking, ING
- Produkcja Prosiąt- Ekonomika produkcji, wydajność i koszty produkcji prosiąt.
- Arkadiusz Wasiczek- Główny Spec. Ds. Dobrostanu Zwierząt, Hagric Woźniecki Sp. z o.o.
- Program kształcenia, praktyki dla studentów i lekarzy weterynarii w kooperacji z hodowcami trzody.
- dr n. wet. Artur Jabłoński- Katedra Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej, Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW Warszawa
- Weterynaryjne, dobrostanowe i technologiczne aspekty w produkcji prosiąt.
- dr n. wet. lek. wet. Marian Porowski, lek. wet. Mateusz Porowski, Przychodnia Weterynaryjna Animal, Pobiedziska
- Program rozwoju pogłowia macior w Polsce- dofinansowanie/dotacje.
- Przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dyskusję i podsumowanie poprowadził lek. wet. Andrzej Czerniawski- Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, WIW Białystok.
Dziękujemy wszystkim gościom za obecność. Mamy nadzieję, że zaproszeni specjaliści zmobilizują hodowców do zastanowienia się jak wyzwanie rozwoju produkcji prosiąt w Polsce zamienić w sukces.
Relacja z I dnia:
Relacja z II dnia: